Holandia zapewniła sobie miejsce w ćwierćfinale po zwycięstwie 3:0 nad Rumunią

Po spektakularnym zwycięstwie w 1/8 finału Euro 2024 Holandia zapewniła sobie zwycięstwo 3:0 z Rumunią pod wodzą Cody'ego Gakpo i Donyella Malena na czele. Gakpo otworzył wynik w połowie pierwszej połowy potężnym uderzeniem, zdobywając trzeciego gola w turnieju. Stałe występy napastnika Liverpoolu były najważniejszym wydarzeniem dla holenderskiej drużyny. Kibice w pomarańczowych Koszulki piłkarskie wypełnili trybuny, tworząc tętniące życiem morze wsparcia, gdy Holandia zmierzyła się z Rumunią w 1/8 finału.

Pomimo stracenia kilku szans na zwiększenie prowadzenia, w tym bliskiej sytuacji, w której kapitan Virgil van Dijk uderzył w słupek, Holendrzy zaobserwowali wyraźną poprawę w porównaniu z występem w fazie grupowej, w tym rozczarowującą porażką 3:2 z Austrią. Holandia zdominowała mecz, oddając 22 strzały, z czego sześć celnych, podczas gdy Rumunia oddała tylko pięć strzałów, z czego jeden był celny. Holendrzy wyróżniali się także posiadaniem piłki i podaniami, wyprzedzając Rumunię 430-184 i przez większą część meczu kontrolując grę.

Początkowo Rumunia miała przewagę, kontrolując piłkę przez pierwsze 15 minut. Jednak Holandia stopniowo przejęła kontrolę nad meczem. Pomimo wielu okazji do podwojenia prowadzenia, Holendrzy nie byli skuteczni pod bramką, dopóki Gakpo nie wykonał fenomenalnego biegu i zapewnił Donyellowi Malenowi drugą bramkę. Atmosfera na stadionie była elektryzująca, a kibice z dumą prezentowali swoje Koszulka Holandia Mistrzostwa Europy 2024 i kibicowali swojej drużynie po zwycięstwie. Dzięki występowi Gakpo został królem strzelców turnieju obok Niemca Jamala Musiali, Georgesa Mikautadze z Gruzji i Ivana Schranza ze Słowacji.

Gakpo wyraził zadowolenie z występu zespołu, podkreślając, że była to silna reakcja na ich poprzedni rozczarowujący występ. „To była odpowiedź na nasz ostatni występ: dobry mecz, dobre gole, zagraliśmy dobry futbol” – powiedział Gakpo.

Holandia w ćwierćfinale zmierzy się z Turcją po zwycięstwie Turcji nad Austrią 2:1. Malen dodał swojego drugiego gola w doliczonym czasie gry, przyjmując piłkę w środku pola, kozłując w pole karne i pewnie strzelając obok rumuńskiej bramkarzki Nity. To kompleksowe zwycięstwo zasygnalizowało, że holenderska drużyna nabiera tempa w kluczowym momencie turnieju.